  • STGP30NC60W
STGP30NC60W
advertisement
Manufacturer No:
STGP30NC60W
HK JDW NO:
761-STGP30NC60W
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STGP30NC60W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STGP30NC60W
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    PowerMESH™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    200W
  • Current Rating
    30A
  • Base Part Number
    STGP30
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    200W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    29.5 ns
  • Transistor Application
    MOTOR CONTROL
  • Rise Time
    12ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    118 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    60A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2.5V
  • Turn On Time
    42.5 ns
  • Test Condition
    390V, 20A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.5V @ 15V, 20A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    189 ns
  • Gate Charge
    102nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    150A
  • Td (on/off) @ 25°C
    29.5ns/118ns
  • Switching Energy
    305μJ (on), 181μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5.75V
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm