  • STGWA40HP65FB
STGWA40HP65FB
advertisement
Manufacturer No:
STGWA40HP65FB
HK JDW NO:
761-STGWA40HP65FB
Step5Bar-code shipping tag
STGWA40HP65FB
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Series
    HB2
  • Part Status
    Active
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Power - Max
    230W
  • Reverse Recovery Time
    140ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    650V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    72A
  • Test Condition
    400V, 40A, 4.7 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    153nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C