  • STH300NH02L-6
STH300NH02L-6
advertisement
Manufacturer No:
STH300NH02L-6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STH300NH02L-6
Package:
TO-263-7, D2Pak (6 Leads + Tab)
Datasheet:
STH300NH02L-6
Description:
MOSFET N-CH 24V 180A H2PAK-6
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STH300NH02L-6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, STripFET™ III
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    1.2MOhm
  • Subcategory
    FET General Purpose Powers
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    STH300
  • Pin Count
    7
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G6
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    18 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.2m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    7050pF @ 15V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    180A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    109nC @ 10V
  • Rise Time
    275ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    94.4 ns
  • Turn-Off Delay Time
    138 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    180A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    24V