  • STM1061N38WX6F
STM1061N38WX6F
advertisement
Manufacturer No:
STM1061N38WX6F
HK JDW NO:
761-STM1061N38WX6F
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
STM1061N38WX6F
Description:
3 Terminals 3-Pin STM1061 Voltage supervisor1 Channels Min 700mV Max 6V
Purchasing and Inquiry
STM1061N38WX6F Overview
There are 3 terminals connected to this power management, which makes it easy to mount. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. Please refer to this PMIC for 1 functions. A series of 1 channels can be found on this supervisor. For your reference, this PMIC includes a list of TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. In order to ensure a good reflow performance, the package peak reflow temperature must be set at 260. In a 1 supply voltage, the PMIC chip conducts. Surface Mount mounts power management on the wall. As a subcategory, this PMIC chip can be categorized as Power Management Circuits. In total, it has 3 pins on IC management. This power management system has 3 pins. Normally, the supply voltage (Vsup) for this PMIC should not be lower than 700mV. There should be no more than 6V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. A Surface Mount mounting type is recommended. This range of temperature should be set for the supervisors: -40°C~85°C TA. As a result of this supervisor's operation, the output voltage is Open Drain or Open Collector. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 1.1μA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using STM1061, the base power ics number. The maximum supply temperature is 3.6μA.
STM1061N38WX6F Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 700mV
1.1μA operating supply current
STM1061N38WX6F Applications
There are a lot of STMicroelectronics STM1061N38WX6F Voltage Supervisors applications.
  • Detection of phase loss
  • Radar
  • Leakage current detection
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Radio
  • Fire equipment power monitoring system
  • Magnetic resonance imaging
  • Precision measurement
  • Telecommunications equipment
  • Medical-specific isolation transformer
Step5Bar-code shipping tag
STM1061N38WX6F
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.96mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STM1061
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6V
  • Min Supply Voltage
    700mV
  • Operating Supply Current
    1.1μA
  • Power Dissipation
    320mW
  • Max Supply Current
    3.6μA
  • Adjustable Threshold
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3.8V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    30μs Typical Propagation Delay
  • Min Reset Threshold Voltage
    3.724V
  • Max Reset Threshold Voltage
    3.876V
  • Threshold Voltage
    +3.8V
  • Undervoltage Threshold
    3.724V
  • Overvoltage Threshold
    3.876V
  • Height
    1.02mm
  • Length
    3.04mm
  • Width
    1.4mm