  • STM32F038F6P6
STM32F038F6P6
advertisement
Manufacturer No:
STM32F038F6P6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32F038F6P6
Package:
20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
STM32F038F6P6
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F03 20 Pin 48MHz 1.8V 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 4070
Step5Bar-code shipping tag
STM32F038F6P6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    20
  • Weight
    190.990737mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    182mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Frequency
    48MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F03
  • Operating Supply Voltage
    1.8V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.944V
  • Interface
    I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    14
  • Speed
    32 MHz
  • RAM Size
    4K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V