  • STM32F070C6T6TR
STM32F070C6T6TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F070C6T6TR
HK JDW NO:
761-STM32F070C6T6TR
Package:
48-LQFP
Datasheet:
STM32F070C6T6TR
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series STM32F07 3.3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 12431
Step5Bar-code shipping tag
STM32F070C6T6TR
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F07
  • JESD-30 Code
    S-PQFP-G48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.4V
  • Number of I/O
    37
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    6K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 12x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    32768
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Length
    7mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    7mm