  • STM32F091CBU6TR
STM32F091CBU6TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32F091CBU6TR
HK JDW NO:
761-STM32F091CBU6TR
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32F091CBU6TR
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0 32-Bit Microcontroller STM32F0 Series 3.3V 48-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 22048
Step5Bar-code shipping tag
STM32F091CBU6TR
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N48
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Number of I/O
    38
  • Speed
    48MHz
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 13x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Format
    FIXED-POINT
  • Integrated Cache
    NO
  • RAM (words)
    327680
  • RAM (bytes)
  • Number of External Interrupts
    16
  • On Chip Data RAM Width
    8
  • Number of DMA Channels
    12
  • Height Seated (Max)
    0.65mm
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm