  • STM32F302K8U7
STM32F302K8U7
advertisement
Manufacturer No:
STM32F302K8U7
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32F302K8U7
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32F302K8U7
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M4 32-Bit Microcontroller STM32F3 Series STM32F302 32 Pin 72MHz 3.3V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 14871
Step5Bar-code shipping tag
STM32F302K8U7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    32
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32F3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    32
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    72MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32F302
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Interface
    CAN, I2C, I2S, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    24
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M4
  • Peripherals
    DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Connectivity
    CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Supply Current-Max
    52mA
  • Bit Size
  • Data Converter
    A/D 8x12b; D/A 1x12b
  • Watchdog Timer
    Yes
  • Has ADC
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    7
  • Density
    512 kb
  • ROM (words)
    65536
  • Core Architecture
    ARM
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M4F
  • Length
    5mm