  • STM32L011D4P6
STM32L011D4P6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L011D4P6
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32L011D4P6
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
STM32L011D4P6
Description:
16KB 16K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L011 3V 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Quantity:
In Stock : 1415
Step5Bar-code shipping tag
STM32L011D4P6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STM32L0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    14
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L011
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    11
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    2K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 4x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • EEPROM Size
    512 x 8
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm