  • STM32L031C6U6TR
STM32L031C6U6TR
advertisement
Manufacturer No:
STM32L031C6U6TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32L031C6U6TR
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32L031C6U6TR
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series 3V 48-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 120
Step5Bar-code shipping tag
STM32L031C6U6TR
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Series
    STM32L0
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    38
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M0+
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm