  • STM32L031G6U6STR
STM32L031G6U6STR
advertisement
Manufacturer No:
STM32L031G6U6STR
HK JDW NO:
761-STM32L031G6U6STR
Package:
28-UFQFN
Datasheet:
STM32L031G6U6STR
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series 3V 28-UFQFN
Quantity:
In Stock : 240
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
STM32L031G6U6STR
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • EEPROM Size
    1K x 8
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm
  • Package / Case
    28-UFQFN
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    28
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of I/O
    23
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V