  • STM32L051R6H6
STM32L051R6H6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L051R6H6
HK JDW NO:
761-STM32L051R6H6
Package:
64-TFBGA
Datasheet:
STM32L051R6H6
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L051 64 Pin 32MHz 3V 64-TFBGA
Quantity:
In Stock : 3227
Step5Bar-code shipping tag
STM32L051R6H6
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    64-TFBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L051
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    8K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    6.8mA
  • Data Converter
    A/D 16x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
    NO
  • ROM (words)
    32768
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    2K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M0
  • Boundary Scan
    NO
  • Low Power Mode
  • Integrated Cache
  • Number of DMA Channels
    7
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    5mm