  • STM32L071CZU6
STM32L071CZU6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L071CZU6
HK JDW NO:
761-STM32L071CZU6
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32L071CZU6
Description:
192KB 192K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series 3V 48-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2837
Step5Bar-code shipping tag
STM32L071CZU6
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    48
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Number of I/O
    37
  • Speed
    32MHz
  • RAM Size
    20K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    25MHz
  • Program Memory Size
    192KB 192K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, SPI, UART/USART
  • Data Converter
    A/D 10x12b
  • EEPROM Size
    6K x 8
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm