  • STM32L072KBU7
STM32L072KBU7
advertisement
Manufacturer No:
STM32L072KBU7
HK JDW NO:
761-STM32L072KBU7
Package:
32-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32L072KBU7
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series STM32L072 32MHz 3V 32-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1089
Step5Bar-code shipping tag
STM32L072KBU7
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    32-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Number of Terminations
    32
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L072
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N32
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Interface
    I2C, IrDA, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    23
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
  • Bit Size
    32
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    6K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Length
    5mm
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Width
    5mm