  • STM32L073CBU6
STM32L073CBU6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L073CBU6
HK JDW NO:
761-STM32L073CBU6
Package:
48-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
STM32L073CBU6
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M0+ 32-Bit Microcontroller STM32L0 Series 3V 48-UFQFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8949
Step5Bar-code shipping tag
STM32L073CBU6
  • Package / Case
    48-UFQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
    37
  • Speed
    32MHz
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Clock Frequency
    32MHz
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Length
    7mm
  • Width
    7mm