  • STM32L151RBT6D
STM32L151RBT6D
advertisement
Manufacturer No:
STM32L151RBT6D
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STM32L151RBT6D
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32L151RBT6D
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 64 Pin 32MHz 3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 1338
Step5Bar-code shipping tag
STM32L151RBT6D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    STM32L1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STM32L151
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    1.8/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Memory Size
    128kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER, RISC
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    32-Bit
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Connectivity
    I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
  • Bit Size
    32
  • Data Converter
    A/D 20x12b; D/A 2x12b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • ROM (words)
    131072
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    10mm