  • STM32L151RBT7A
STM32L151RBT7A
advertisement
Manufacturer No:
STM32L151RBT7A
HK JDW NO:
761-STM32L151RBT7A
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32L151RBT7A
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 64 Pin 32MHz 3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 14176
Step5Bar-code shipping tag
STM32L151RBT7A
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Data Converter
    A/D 20x12b; D/A 2x12b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Width
    10mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TA
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • HTS Code
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L151
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.8V
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    32K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V