  • STM32L151VBT6D
STM32L151VBT6D
advertisement
Manufacturer No:
STM32L151VBT6D
HK JDW NO:
761-STM32L151VBT6D
Package:
100-LQFP
Datasheet:
STM32L151VBT6D
Description:
128KB 128K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L151 100 Pin 32MHz 3V 100-LQFP
Quantity:
In Stock : 62286
Step5Bar-code shipping tag
STM32L151VBT6D
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    435mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L151
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    1.65V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    128kB
  • Number of I/O
    83
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.65V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    128KB 128K x 8
  • Data Converter
    A/D 24x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • ROM (words)
    131072
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of ADC Channels
    24
  • Length
    14mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm