  • STM32L152C8T6
STM32L152C8T6
advertisement
Manufacturer No:
STM32L152C8T6
HK JDW NO:
761-STM32L152C8T6
Package:
48-LQFP
Datasheet:
STM32L152C8T6
Description:
64KB 64K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L152 48 Pin 32MHz 3V 48-LQFP
Quantity:
In Stock : 17789
Step5Bar-code shipping tag
STM32L152C8T6
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L152
  • Pin Count
    48
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    64kB
  • Number of I/O
    37
  • RAM Size
    10K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    64KB 64K x 8
  • Data Converter
    A/D 16x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • Number of Timers/Counters
    8
  • ROM (words)
    65536
  • Core Architecture
    ARM
  • EEPROM Size
    4K x 8
  • CPU Family
    CORTEX-M3
  • Number of ADC Channels
    14
  • Number of PWM Channels
    4
  • Number of I2C Channels
    2
  • Number of USB Channels
    1
  • Height
    1.45mm
  • Length
    16.2mm
  • Width
    16.2mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    48-LQFP
  • Surface Mount
  • Number of Pins
    48
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
    STM32L1
  • JESD-609 Code
    e4
  • Number of Terminations
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Max Power Dissipation
    339mW