  • STM32L152R6T6A
STM32L152R6T6A
advertisement
Manufacturer No:
STM32L152R6T6A
HK JDW NO:
761-STM32L152R6T6A
Package:
64-LQFP
Datasheet:
STM32L152R6T6A
Description:
32KB 32K x 8 FLASH ARM® Cortex®-M3 32-Bit Microcontroller STM32L1 Series STM32L152 64 Pin 32MHz 3V 64-LQFP
Quantity:
In Stock : 4888
Step5Bar-code shipping tag
STM32L152R6T6A
    Select All
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    64-LQFP
  • Number of Pins
    64
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Number of Terminations
    64
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Max Power Dissipation
    444mW
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    32MHz
  • Base Part Number
    STM32L152
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Interface
    I2C, IrDA, LIN, SPI, UART, USART, USB
  • Memory Size
    32kB
  • Number of I/O
    51
  • RAM Size
    16K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    1.8V~3.6V
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, DMA, I2S, LCD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Data Converter
    A/D 20x12b; D/A 2x12b
  • Watchdog Timer
  • DMA Channels
  • Data Bus Width
    32b
  • PWM Channels
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    8
  • Core Architecture
    ARM
  • Length
    10mm
  • Height Seated (Max)
    1.6mm