  • STN1NF10
STN1NF10
advertisement
Manufacturer No:
STN1NF10
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STN1NF10
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tape & Reel (TR) 800m Ω @ 500mA, 10V ±20V 105pF @ 25V 6nC @ 10V TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 28821
Step5Bar-code shipping tag
STN1NF10
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to STN1NF10 .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Current Rating
    1A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    STN1N
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G4
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    2.5W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    2.5W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    4 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    800m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    105pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    6nC @ 10V
  • Rise Time
    5.5ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    6.5 ns
  • Turn-Off Delay Time
    13 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    500mA
  • Threshold Voltage
    3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    1A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.8Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    100V
  • Height
    1.6mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm