  • STP140NF75
STP140NF75
advertisement
Manufacturer No:
STP140NF75
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STP140NF75
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STP140NF75
Purchasing and Inquiry
STP140NF75 Description
STP140NF75 Features
  • 100% Avalanche tested
  • -55 to 175°C Operating junction temperature range
STP140NF75 Applications
  • Industrial
  • Power Management
Step5Bar-code shipping tag
STP140NF75
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ III
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    7.5mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    75V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    120A
  • Base Part Number
    STP140
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    310W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    310W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    7.5m Ω @ 70A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    5000pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    120A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    218nC @ 10V
  • Rise Time
    140ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    90 ns
  • Turn-Off Delay Time
    130 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    120A
  • Threshold Voltage
    4V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    75V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    480A
  • Avalanche Energy Rating (Eas)
    750 mJ
  • Height
    9.15mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm