  • STP80NF55L-06
STP80NF55L-06
advertisement
Manufacturer No:
STP80NF55L-06
HK JDW NO:
761-STP80NF55L-06
Package:
TO-220-3
Datasheet:
STP80NF55L-06
Description:
MOSFET N-CH 55V 80A TO-220
Step5Bar-code shipping tag
STP80NF55L-06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 8 months ago)
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    STripFET™ II
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Resistance
    6.5mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOGIC LEVEL COMPATIBLE
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Voltage - Rated DC
    55V
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Current Rating
    80A
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Power Dissipation
    300W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    32 ns
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.5m Ω @ 40A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    1V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4850pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    136nC @ 5V
  • Rise Time
    180ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±16V
  • Fall Time (Typ)
    80 ns
  • Turn-Off Delay Time
    135 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • Threshold Voltage
    3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    16V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    55V
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm