  • STPCC0375BTC3
STPCC0375BTC3
advertisement
Manufacturer No:
STPCC0375BTC3
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STPCC0375BTC3
Package:
BGA
Datasheet:
Description:
1.27mm 3.3V 32-bit Microprocessor 75MHz 3.45V BGA
Quantity:
In Stock : 14452
Step5Bar-code shipping tag
STPCC0375BTC3
  • Package / Case
    BGA
  • Surface Mount
    YES
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    388
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    0 TO 100 OPERATING CASE TEMPERATURE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microprocessors
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.45V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    75MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    388
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.45V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.75V
  • Power Supplies
    3.3V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • RAM Size
    32kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROPROCESSOR, RISC
  • Bit Size
    32
  • Frequency (Max)
    75MHz
  • Data Bus Width
    32b
  • Address Bus Width
    32
  • Boundary Scan
    NO
  • Number of Programmable I/O
  • Bus Compatibility
    PCI; ISA
  • Length
    35mm
  • Height Seated (Max)
    2.38mm