  • STPS15L25D
STPS15L25D
advertisement
Manufacturer No:
STPS15L25D
HK JDW NO:
761-STPS15L25D
Package:
TO-220-2
Datasheet:
STPS15L25D
Step5Bar-code shipping tag
STPS15L25D
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Standard
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.3mA @ 25V
  • Output Current
    15A
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    460mV @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.3mA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    250A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    560mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    25V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Peak Reverse Current
    1.3mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    25V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    250A
  • Height
    9.15mm
  • Length
    10.4mm
  • Width
    4.6mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Weight
    4.535924g
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Current Rating
    15A