  • STPS2H100AF
STPS2H100AF
advertisement
Manufacturer No:
STPS2H100AF
HK JDW NO:
761-STPS2H100AF
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
STPS2H100AF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS2H100AF
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-221AC, SMA Flat Leads
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    LOW LEAKAGE CURRENT
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STPS2H100
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    790mV @ 2A
  • Forward Current
    2A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    690mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    2A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    400μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    75A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    75A