  • STPS30L40CW
STPS30L40CW
advertisement
Manufacturer No:
STPS30L40CW
HK JDW NO:
761-STPS30L40CW
Package:
TO-247-3
Datasheet:
STPS30L40CW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STPS30L40CW
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Current Rating
    30A
  • Base Part Number
    STPS30L40
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    360μA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    550mV @ 15A
  • Forward Current
    15A
  • Max Reverse Leakage Current
    360μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    220A
  • Application
    POWER
  • Forward Voltage
    500mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    360μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • JEDEC-95 Code
    TO-247AC
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    220A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    220A