  • STPS5L40RL
STPS5L40RL
advertisement
Manufacturer No:
STPS5L40RL
HK JDW NO:
761-STPS5L40RL
Package:
DO-201AD, Axial
Datasheet:
STPS5L40RL
Step5Bar-code shipping tag
STPS5L40RL
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    500mV @ 5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    5A
  • Max Reverse Leakage Current
    200μA
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    150A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    500mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Peak Reverse Current
    200μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    150A
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Package / Case
    DO-201AD, Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
    Rectifier Diodes
  • Voltage - Rated DC
    40V
  • Terminal Form
    WIRE
  • Current Rating
    5A
  • Base Part Number
    STPS5
    1
  • Polarity
    Standard
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 40V
  • Output Current
    5A