  • STTH15RQ06G2Y-TR
STTH15RQ06G2Y-TR
advertisement
Manufacturer No:
STTH15RQ06G2Y-TR
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-STTH15RQ06G2Y-TR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
STTH15RQ06G2Y-TR
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.95V @ 15A -40°C~175°C 20μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Quantity:
In Stock : 1000
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
STTH15RQ06G2Y-TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, ECOPACK®2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STTH15R
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.95V @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A