  • STTH15RQ06W
STTH15RQ06W
advertisement
Manufacturer No:
STTH15RQ06W
HK JDW NO:
761-STTH15RQ06W
Package:
DO-247-2 (Straight Leads)
Datasheet:
STTH15RQ06W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH15RQ06W
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-247-2 (Straight Leads)
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Series
    ECOPACK®
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    STTH15R
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.95V @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    50ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    600V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    120A