  • STTH15S12W
STTH15S12W
advertisement
Manufacturer No:
STTH15S12W
HK JDW NO:
761-STTH15S12W
Package:
DO-247-2 (Straight Leads)
Datasheet:
STTH15S12W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH15S12W
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-247-2 (Straight Leads)
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Base Part Number
    STTH15S
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.1V @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    130A