  • STTH60L06TV1
STTH60L06TV1
advertisement
Manufacturer No:
STTH60L06TV1
HK JDW NO:
761-STTH60L06TV1
Package:
ISOTOP
Datasheet:
STTH60L06TV1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STTH60L06TV1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 7 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount, Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ISOTOP
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    4
  • Terminal Finish
    NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Other Diodes
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Current Rating
    80A
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    STTH60
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    25μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.55V @ 60A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    80A
  • Operating Temperature - Junction
    150°C Max
  • Max Surge Current
    210A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY
  • Forward Voltage
    1.55V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    90 ns
  • Peak Reverse Current
    25μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    210A
  • Reverse Voltage
    600V
  • Diode Configuration
    2 Independent
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    210A
  • Recovery Time
    90 ns
  • Height
    9.1mm
  • Length
    38.2mm
  • Width
    25.5mm