  • STU75N3LLH6
STU75N3LLH6
advertisement
Manufacturer No:
STU75N3LLH6
HK JDW NO:
761-STU75N3LLH6
Datasheet:
STU75N3LLH6
Description:
MOSFET N-CH 30V 75A IPAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STU75N3LLH6
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    STU75N
  • Pin Count
    3
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    60W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    9.5 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.9m Ω @ 37.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    2.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    2030pF @ 10V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    23.8nC @ 4.5V
  • Rise Time
    30ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    30V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    12 ns
  • Turn-Off Delay Time
    37 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    75A
  • Threshold Voltage
    1.7V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0084Ohm
  • Height
    6.9mm
  • Length
    6.6mm
  • Width
    2.4mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lifecycle Status
    NRND (Last Updated: 8 months ago)
  • Number of Pins
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ