  • STX-3501-3N
STX-3501-3N
advertisement
Manufacturer No:
STX-3501-3N
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-STX-3501-3N
Package:
Datasheet:
STX-3501-3N
Description:
Quantity:
In Stock : 4872
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
STX-3501-3N
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Contact Material - Plating
    Silver
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    STX-3501
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Phone Jack
  • Gender
    Female
  • Voltage - Rated
    16VDC
  • Additional Feature
    LCP, 94V-0
  • Subcategory
    Audio/RCA Connector
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Current Rating (Amps)
    300mA
  • Orientation
    Horizontal
  • Shielding
    Unshielded
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL, CSA
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number of Contacts
    3
  • Body Breadth
    0.197 inch
  • Body Depth
    0.669 inch
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Number of Ports
    1
  • Durability
    5000 Cycles
  • Number of Poles
    3
  • Insertion Force-Max
    29.8016 N
  • Withdrawl Force-Min
    1.946 N
  • Number of Positions/Contacts
    3 Conductors, 3 Contacts
  • Internal Switch(s)
    Does Not Contain Switch
  • Body Color
    Black
  • Industry Recognized Mating Diameter
    3.50mm (0.141, 1/8, Mini Plug) - Headphone
  • Actual Diameter
    0.142 (3.60mm)
  • Signal Lines
    Stereo (3 Conductor, TRS)
  • Length - Termination
    0.102 inch