  • SUCS62405BP-G
SUCS62405BP-G
advertisement
Manufacturer No:
SUCS62405BP-G
Manufacturer:
Cosel USA, Inc.
HK JDW NO:
165-SUCS62405BP-G
Package:
6-SMD Module
Datasheet:
SUCS62405BP-G
Description:
Isolated DC/DC Converters 6W 5V 1.2A SMD/SMT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SUCS62405BP-G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-SMD Module
  • Surface Mount
    YES
  • Weight
    7.000008g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C With Derating
  • Series
    SUCS (6W)
  • Size / Dimension
    1.28Lx0.73W x 0.28 H 32.6mmx18.6mmx7.0mm
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Isolated Module
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    6W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-G6
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    81%
  • Voltage - Isolation
    500V
  • Voltage - Input (Max)
    36V
  • Output Voltage
    5V
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    18V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Trim/Adjustable Output
  • Output Power
    6W
  • Current - Output 1
    1.2A
  • Total Power Output-Max
    6W
  • Height
    7.112mm
  • Length
    32.6mm