  • SUM110P08-11L-E3
SUM110P08-11L-E3
advertisement
Manufacturer No:
SUM110P08-11L-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SUM110P08-11L-E3
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
SUM110P08-11L-E3
Description:
MOSFET P-CH 80V 110A D2PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SUM110P08-11L-E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.437803g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TrenchFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    11.1mOhm
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Number of Channels
    1
  • Power Dissipation-Max
    13.6W Ta 375W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    13.6W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    20 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    11.2m Ω @ 20A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    10850pF @ 40V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    110A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    270nC @ 10V
  • Rise Time
    330ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    80V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    550 ns
  • Turn-Off Delay Time
    135 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    -11A
  • Threshold Voltage
    -3V
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    -80V
  • Max Junction Temperature (Tj)
    175°C
  • Nominal Vgs
    -3 V
  • Height
    5.08mm
  • Length
    10.41mm
  • Width
    9.65mm