  • SUP75P05-08-E3
SUP75P05-08-E3
advertisement
Manufacturer No:
SUP75P05-08-E3
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-SUP75P05-08-E3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
SUP75P05-08-E3
Description:
MOSFET P-CH 55V 75A TO220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SUP75P05-08-E3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    TrenchFET®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    3.7W Ta 250W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    250W
  • Case Connection
    DRAIN
  • Turn On Delay Time
    13 ns
  • FET Type
    P-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    8m Ω @ 30A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    8500pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    75A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    225nC @ 10V
  • Rise Time
    140ns
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    55V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    4.5V 10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    175 ns
  • Turn-Off Delay Time
    115 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    -75A
  • Threshold Voltage
    -2V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.008Ohm
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    30V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    240A
  • Nominal Vgs
    -2 V
  • Height
    9.01mm
  • Length
    10.41mm
  • Width
    4.7mm