  • SV01GA330KAR
SV01GA330KAR
advertisement
Manufacturer No:
SV01GA330KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SV01GA330KAR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SV 33pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
SV01GA330KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SV
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.200W 6.35mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    33pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Terminal Pitch
    4.32mm
  • Depth
    5.08mm
  • Lead Pitch
    4.318mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Length
    31.8mm
  • Dielectric
    C0G
  • Lead Spacing
    0.170 4.32mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    2520
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.220 5.59mm