  • SV03GC472KAA
SV03GC472KAA
advertisement
Manufacturer No:
SV03GC472KAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SV03GC472KAA
Package:
Ceramic
Datasheet:
Description:
4.7nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations Ceramic
Step5Bar-code shipping tag
SV03GC472KAA
  • Package / Case
    Ceramic
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    15% ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7nF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Packing Method
    BULK
  • Lead Pitch
    6.99mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    3720
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    7.62mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    5.08mm