  • SV04JA101JAA
SV04JA101JAA
advertisement
Manufacturer No:
SV04JA101JAA
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SV04JA101JAA
Package:
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 2 Terminations
Step5Bar-code shipping tag
SV04JA101JAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Voltage - Rated DC
    4kV
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    7.62mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4000V
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    4520
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    5.59mm
  • Length
    11.4mm
  • Width
    5.08mm