  • SV08CC105KAR
SV08CC105KAR
advertisement
Manufacturer No:
SV08CC105KAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SV08CC105KAR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SV 1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.669Lx0.200W 17.00mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 121
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SV08CC105KAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    31 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    SV
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.669Lx0.200W 17.00mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Terminal Pitch
    14.6mm
  • Reference Standard
    MIL-PRF-49467
  • Lead Pitch
    14.605mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.575 14.60mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    640 μm
  • Size Code
    6720
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    15.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.598 15.20mm
  • Length
    17mm
  • Width
    5.08mm