  • SV13CA472JAR
SV13CA472JAR
advertisement
Manufacturer No:
SV13CA472JAR
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-SV13CA472JAR
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
SV 4700pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 62
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
SV13CA472JAR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    4700pF
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.200 5.08mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Lead Diameter
    510 μm
  • Size Code
    3020
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Height
    9.14mm
  • Height Seated (Max)
    0.360 9.14mm
  • Length
    7.62mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    SV
  • Size / Dimension
    0.300Lx0.200W 7.62mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±5%