  • SV190115
SV190115
advertisement
Manufacturer No:
SV190115
Manufacturer:
Carlo Gavazzi Inc.
HK JDW NO:
144-SV190115
Package:
Module
Datasheet:
SV190115
Description:
115VAC Capacitive Module SV Series Connector Module
Purchasing and Inquiry
SV190115 Overview
Module includes it for your convenience. Despite the operating temperature of -20°C~50°C, proximity sensors can function well. Maximum efficiency can be obtained by setting the supply voltage of proximity sensors to 115V.
SV190115 Features
SV Series
Operating Temperature: -20°C~50°C
Voltage - Supply: 115VAC
Response Frequency: 5Hz
Package / Case: Module
Moisture Sensitivity Level (MSL): Not Applicable
SV190115 Applications
There are a lot of Carlo Gavazzi Inc. SV190115 Proximity Sensors applications.
  • TV
  • Rice cookers
  • Tablets
  • Smart toilets
  • Counter System
  • Wearables
  • Measurement of speed, direction rotation
  • Anti-aircraft systems
  • Notebooks
  • Mobile Phones
Step5Bar-code shipping tag
SV190115
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to SV190115.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -20°C~50°C
  • Published
    2003
  • Series
    SV
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Supply
    115VAC
  • Shielding
    Unshielded
  • Ingress Protection
    IP20
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Connector
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • Number of Inputs
    1
  • Sensor Type
    Capacitive
  • Indicator
    LED
  • Response Frequency
    5Hz