  • SX1509QBIULTRT
SX1509QBIULTRT
advertisement
Manufacturer No:
SX1509QBIULTRT
Manufacturer:
Semtech Corporation
HK JDW NO:
684-SX1509QBIULTRT
Package:
28-UFQFN Exposed Pad
Datasheet:
Description:
28 Termination I/O Expander SX150 28 Pin 3.3V 28-UFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
SX1509QBIULTRT Overview
16 I/Os are programmed into it.28-UFQFN Exposed Pad packaging contains the device.Case Tape & Reel (TR) is available.In this case, the vote is supplied within the range of 1.425V~3.6V.Its recommended mounting type is Surface Mount.A device works when its operating temperature ranges from -40°C~85°C to -40°C~85°C.Its output frequency work at 400kHz for the performance.It has a termination of 28 as a whole.28 is the total number of pins on the part.3.3V provides voltage to the device.It is possible to find related parts by using the SX150 family as a guide.Keypad Controller, LED Output, POR can also be established with this device.Devices with 28 pins are available.Surface Mount allows mounting the part.
SX1509QBIULTRT Features
SX1509QBIULTRT Applications
There are a lot of Semtech Corporation SX1509QBIULTRT I/O Expanders applications.
  • Sound enhancement
  • Strain Gauges
  • IDEN, PHS, GSM Basestations
  • RC networks
  • Camera Serial Interface (CSI)
  • Cordless phones
  • Audio signal shaping
  • Single-Ended to Differential Conversion/Ampli?cation
  • Multiprotocol RFID Readers: EPC-GEN2, ISD and IPX
  • Software-controlled signal processors
Step5Bar-code shipping tag
SX1509QBIULTRT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    28-UFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Feature
    Keypad Controller, LED Output, POR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    28
  • HTS Code
  • Voltage - Supply
    1.425V~3.6V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Base Part Number
    SX150
  • Pin Count
  • Output Type
    Open Drain, Push-Pull
  • Interface
    I2C
  • Number of I/O
    16
  • Clock Frequency
    400kHz
  • Telecom IC Type
    TELECOM CIRCUIT
  • Interrupt Output
    Yes
  • Current - Output Source/Sink
    8mA 15mA
  • Height Seated (Max)
    0.6mm
  • Length
    4mm