  • SXN15-48S05J
SXN15-48S05J
advertisement
Manufacturer No:
SXN15-48S05J
Manufacturer:
Artesyn Embedded Power
HK JDW NO:
96-SXN15-48S05J
Package:
11-SMD Module, 6 Leads
Datasheet:
SXN15-48S05J
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
SXN15-48S05J
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    11-SMD Module, 6 Leads
  • Number of Pins
    11
  • Weight
    12.000013g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    SXN15 (15W)
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    1.91Lx1.01W x 0.34 H 48.4mmx25.7mmx8.5mm
  • Feature
    Remote On/Off, OCP, OVP, UVLO
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Isolated Module
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    15W
  • Max Power Dissipation
    15W
  • Depth
    25.65mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Isolation
    1.5kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    5V
  • Max Output Current
    3A
  • Voltage - Output 1
    5V
  • Voltage - Input (Min)
    33V
  • Current - Output (Max)
    3A
  • Output Current
    3A
  • Output Power
    15W
  • Min Input Voltage
    33V
  • Max Input Voltage
    75V
  • Current - Output 1
    3A
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    8.636mm
  • Length
    48.514mm
  • Width
    25.654mm