  • SY10EP53VKG-TR
SY10EP53VKG-TR
advertisement
Manufacturer No:
SY10EP53VKG-TR
HK JDW NO:
536-SY10EP53VKG-TR
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
SY10EP53VKG-TR
Description:
-3V~-5.5V 3GHz 1 Bit D-Type Flip Flop DUAL 10EP53 10 Pins 10EP Series 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
SY10EP53VKG-TR Overview
In the form of 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width), it has been packaged. Package Tape & Reel (TR)embeds it. T flip flop uses Differentialas its output configuration. This trigger uses the value Positive, Negative. Surface Mountmounts this electrical part. A voltage of -3V~-5.5Vis required for its operation. In the operating environment, the temperature is -40°C~85°C TA. D-Typedescribes this flip flop. JK flip flop belongs to the 10EPseries of FPGAs. A frequency of 3GHzshould be the maximum output frequency. In total, it contains 1 elements. There have been 10 terminations. D latch belongs to the 10EP53 family. The D flip flop is powered by a voltage of 3.3V . In this case, the D flip flop belongs to the 10Efamily. There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount. 10pins are included in its design. This device has Positive Edgeas its clock edge trigger type. It is designed with a number of bits of 1. Vsup reaches its maximum value at 5.5V. Normally, the supply voltage (Vsup) should be above 3V. There is 47mA quiescent current consumption by it. It is also characterized by NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5V. In this case, the high level output current is set to -50mA. Low level output current is set to 50mA.
SY10EP53VKG-TR Features
Tape & Reel (TR) package
10EP series
10 pins
1 Bits
SY10EP53VKG-TR Applications
There are a lot of Microchip Technology SY10EP53VKG-TR Flip Flops applications.
  • Storage Registers
  • Safety Clamp
  • Dynamic threshold performance
  • Frequency division
  • Convert a momentary switch to a toggle switch
  • CMOS Process
  • Differential Individual
  • Patented noise
  • QML qualified product
  • Frequency Divider circuits
Step5Bar-code shipping tag
SY10EP53VKG-TR
    Select All
  • High Level Output Current
    -50mA
  • Low Level Output Current
    50mA
  • Clock Edge Trigger Type
    Positive Edge
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2008
  • Series
    10EP
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Type
    D-Type
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Additional Feature
    NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -3V TO -5.5V
  • Technology
    ECL
  • Voltage - Supply
    -3V~-5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    10EP53
  • Function
    Set(Preset) and Reset
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Differential
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    Non-Inverting
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of Bits
    1
  • Clock Frequency
    3GHz
  • Propagation Delay
    475 ps
  • Quiescent Current
    47mA