  • SZ016M1000B5S-1015
SZ016M1000B5S-1015
advertisement
Manufacturer No:
SZ016M1000B5S-1015
Manufacturer:
Yageo
HK JDW NO:
898-SZ016M1000B5S-1015
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
1mF Capacitor 20% Bulk 1.818A 5mm Radial
Step5Bar-code shipping tag
SZ016M1000B5S-1015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    1mF
  • Lead Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Leakage Current
    0.48mA
  • Ripple Current
    1.818A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Diameter
    10mm
  • Height
    15mm