  • SZ1SMB60CAT3G
SZ1SMB60CAT3G
advertisement
Manufacturer No:
SZ1SMB60CAT3G
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-SZ1SMB60CAT3G
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
SZ1SMB60CAT3G
Description:
TVS DIODE 60V 96.8V SMB
Step5Bar-code shipping tag
SZ1SMB60CAT3G
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    DO-214AA, SMB
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Published
    2015
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Power Dissipation-Max
    0.55W
  • Voltage - Breakdown (Min)
    66.7V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    6.2A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    96.8V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    60V
  • Bidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    60V
  • Capacitance @ Frequency
    150pF @ 1MHz
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    600W