  • T-312-750M3
T-312-750M3
advertisement
Manufacturer No:
T-312-750M3
Manufacturer:
American Electrical Inc.
HK JDW NO:
51-T-312-750M3
Package:
Datasheet:
T-312-750M3
Description:
0.295 7.50mm Green Bulk Polyamide (PA66), Nylon 6/6 Through Hole Horizontal with Board Screw 1 Levels 14-24 AWG
Step5Bar-code shipping tag
T-312-750M3
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Plating
    Brass, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
  • Contact Material - Plating
    Brass - Tin Plated
  • Clamp Material - Plating
    Brass - Nickel Plated
  • Screw Material - Plating
    Steel - Nickel Plated
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Feature
    Interlocking (Side)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.295 7.50mm
  • Wire Gauge
    14-24 AWG
  • Voltage
    300V
  • Plating
    Brass, Steel
  • Number of Levels
    1
  • Current
    16A
  • Wire Gauge (Max)
    24 AWG
  • Wire Gauge (Min)
    14 AWG
  • Torque - Screw
    0.56 Nm (5.0 Lb-In)