  • T0603-6N8G
T0603-6N8G
advertisement
Manufacturer No:
T0603-6N8G
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-T0603-6N8G
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
T0603-6N8G
Description:
T0603-6N8G datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Tamura stock available at Utmel
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
T0603-6N8G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Material - Core
    Ceramic
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T0603
  • Published
    2002
  • Size / Dimension
    0.067Lx0.043W 1.70mmx1.10mm
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Wirewound
  • Shielding
    Unshielded
  • Current Rating
    700mA
  • Inductance
    6.8nH
  • Test Frequency
    250MHz
  • DC Resistance (DCR)
    90mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    5.8GHz
  • Q @ Freq
    28 @ 250MHz
  • Inductance Frequency - Test
    250MHz
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.10mm